Индустриски одделение HPMC

Краток опис:

Hydroxypropyl Methyl Cellulose (HPMC) is widely used in gypsum based plasters, cement based plasters, mortars, tile adhesive, putty and tile grouts.  It has good water retention and improve the workability. It can also prolong the open time and improve sag resistence.    【Introduction】Name: Hydroxypropyl Methyl Cellulose Abbreviation: HPMC Molecular Formula: [C6H7O2(OH)x-m-n(OCH3)m(OCH2CH(OH)CH3)n]x Structural formula: 【Technical requirements】 Appearance: white to yellowish po...


 • Мин.нарачката Количина: 25 кг
 • Набавка Способност: 10000 тони / годишно
 • Порт: Шангај
 • Рок на плаќање: T / T; L / C или било кој други
 • детали за производот

  Тагови производ

  Hydroxypropyl Methyl целулоза ( HPMC ) is widely used in gypsum based plasters, cement based plasters, mortars, tile adhesive, putty and tile grouts. 

  It has good water retention and improve the workability. It can also prolong the open time and improve sag resistence. 

   

  ВоведName: Hydroxypropyl Methyl Cellulose

  Abbreviation: HPMC

  Молекуларна формула: [C6H7O2 (OH) xmn (OCH3) m (OCH2CH (OH) CH3) n] x структурна формула:

  22

  Технички барања

  1. Изглед: бел до жолтеникав прав или зрна.
  1. технички индекс

  Табела 1

  точка индекс
   

  HPMC

   

  F

  Е J   K

  Загуба при сушење,%

  5.0 Макс

  pH вредност

  5.0 ~ 7.0

  изглед

  Бела до жолто зрна или во прав

  Вискозитет (mPa.s)

  погледнете во Табела 2

  3.Viscosity Спецификација

  Ниво Специфичен опсег (mPa.s) Ниво Специфичен опсег (mPa.s)

  5

  4 ~ 9 8000 6000 ~ 9000

  15

  10 ~ 20 10000 9000 ~ 12000

  25

  20 ~ 30 15000 12000 ~ 18000

  50

  40 ~ 60 20000 18000 ~ 30000

  100

  80 ~ 120 40000 30000 ~ 50000

  400

  300 ~ 500 75000 50000 ~ 85000

  800

  600 ~ 900 100000 85000 ~ 130000

  1500

  1000 ~ 2000 150000 130000 ~ 180000

  4000

  3000 ~ 5600 200000 ≥180000

   

  Забелешка: Сите други посебни барања за производот може да биде задоволен преку преговори помеѓу снабдувачот и купувачот.

  Application

  Tile adhesive

  Hydroxypropyl Methyl Cellulose (HPMC) provides water retention and workability to tile adhesive and grouts. It also improves adhesion, reduce skinning, and increase open time.

   HPMC in tile adhesive

  Gypsum-based plasters

  Hydroxypropyl Methyl Cellulose (HPMC) imparts workability, and consistency to gypsum-based and cement-based plasters. It also provide water retention and sag resistance.

   imagestore2016072785a31bf2-00d9-4021-a005-3afe0d7106d7_副本

  Cement-based plasters

  Hydroxypropyl Methyl Cellulose (HPMC) provides water retention  to cement-based plasters, improves workability.

   HPMC in mortar

  Masonry mortars

  Hydroxypropyl Methyl Cellulose (HPMC) extends board life and improve workability.

  HPMC in construction

  EIFS/ETICS

  Hydroxypropyl Methyl Cellulose (HPMC) provides excellent workability and long working time.

   timg

  Пакување

  HPMC производ се пакува во внатрешниот полиетиленска кеса засилени со хартиена кеса на 3-ката или хартија за барел или картонска кутија, нето тежина е 25 кг по торба.

  Транспорт и складирање

  Заштита на производот од влага и влажна.

  Не го стави заедно со други хемикалии.


 • Претходно:
 • Следно:

 • Поврзани производи

  WhatsApp Online Chat !