Pikturë klasën e HEC

Përshkrim i shkurtër:

Hydroxyethyl Cellulose (HEC) is a non-ionic water soluble polymer obtained through a series of chemical processes from cotton linter (or wooden pulp).  Hydroxyethyl Cellulose (HEC) has long been used as rheology modifier, water retaining and stabilizer for latex paints.   HEC can be used in all types of latex paints from low to high PVC. It suitable for all types of interior and exterior paints.   【Introduction】 Name: Hydroxyethyl cellulose Abbreviation: HEC Molecular formula: [C...


 • Min.urdhër Sasia: 25 kg
 • Furnizimi Aftësia: 5000 ton / vit
 • Port: Shanghai
 • Termi pagesës: T / T; L / C ose ndonjë tjetër
 • Detail Product

  Produkt Tags

   

  Hydroxyethyl Cellulose (HEC) is a non-ionic water soluble polymer obtained through a series of chemical processes from cotton linter (or wooden pulp).  Hydroxyethyl Cellulose (HEC) has long been used as rheology modifier, water retaining and stabilizer for latex paints. 

   

  HEC can be used in all types of latex paints from low to high PVC. It suitable for all types of interior and exterior paints.

   

  Prezantimi

  Emri: hidroksietil celulozë

  Abbreviation: HEC

  formula molekulare [C6H7O2 (OH) 3-x 〖OCH (OH) CH3〗 x] n

  Karakteristikat:

  Hidroksietil celulozë (HEC) është jo-jonik, i tretshëm në ujë polimer i përftuar nga celuloza nëpërmjet një serie proceseve kimike dhe fizike.

  HEC is a white to light yellowish, oderless and tastless powder, readily soluble in hot or cold water to form a viscous gel solution. When pH in solution is within 2 to 12, the solution is quite stable. Since HEC group is nonionic one in water solution, it won't be reacted with other anions or cations and insensitive to the salts. HEC also has good film-forming ability and surface activity.

  Technical Specification

  1. Dukje: bardhë në pluhur të verdhë apo kokrra.
  1. Index teknike
  artikull Specifikim
  viskozitet Shih Tabelën 2
  Lagështi,% ≤7
  PH në zgjidhje 6,0-8,5
  shfaqje Granule ose pluhur

  Tabela 2. Viskoziteti Specifikimi i HEC Zgjidhja

  lloj Solucion i viskozitetit (Brookfield në 25 ° C, cps)
  1%

  2%

  5%

  H 4000 3400 - 5000

  -

  -

  H 3000 2600 - 3300

  -

  -

  H 2000 1500 - 2500

  -

  -

  H 1000 800 -1500

  -

  -

  MSH 5000 -

  4500 - 6500

  -

  MSH 2000 -

  1500 - 2500

  -

  MH 300 -

  150-400

  -

  MH 100

  25 - 105

  LH 300

  250 - 400

  LH 100

  75 - 150

  Advantage:

  Efficient thickening.

  Excellent color acceptance.

  Superior workability

  Excellent stability

  Low spatter

  Good leveling

   

  Paketimi

  HEC Produkt është i paketuar në një qese të brendshme polietileni përforcuar me një qese letre 3-fije, ose fuçi letër apo letër kuti, pesha neto është 25 kg për thes.

  Transporti dhe magazinimi

  Mbroni produktin kundër lagështisë dhe të lagësht.

  Don't put it together with other chemicals.


 • Previous:
 • Next:

 • Related Products

  WhatsApp Online Chat !